דימוי גוף

דימוי גוף 

דימוי גוף – תפקידה של תקשורת ההמונים בהשפעה על יצירת דימוי גוף

דימוי גוף – בדומה להרבה מהיסודות המנטאליים של בני אדם בחברה הטכנולוגית תעשייתית – הוא דבר אשר מושפע במידה בלתי מבוטלת על ידי גופים שונים אשר עוסקים בתקשורת ההמונים, בין אם מדובר ברשתות טלוויזיה, חברות סרטים, חברות תקליטים, עיתונים, מגזינים לנשים, עיתונים לנוער, עיתונים לילדים ואתרי אינטרנט. כל הגופים הללו – ועוד רבים אחרים אשר עוסקים בכך בצורה עקיפה או ישירה – שולטים בתעשייה שתפקידה ליצור דימוי גוף שלילי או דימוי גוף חולה והם מציגים בדרך קבע דמויות בדיוניות אשר ככל שהשנים חולפות, הן נעשות יותר גבוהות, יותר חטובות ויותר צעירות – כאחת מהדרכים העיקריות שלהן להשריש דימוי גוף שלילי בקרב כמות גדולה ככל האפשר של אנשים.
בדרך כלל, התודעה של האדם אינה מספיק חזקה על מנת להתמודד עם הדימויים אשר מוצגים בפניו, וכך גם הדבר בכל אשר נוגע לנושא כמו דימוי גוף. דימוי גוף כוזב אשר מוצג באמצעי התקשורת השונים לא אחת מביא את האדם למצב אשר בו מציב את הדימויים האלה במקום המציאות, מה שגורם לו להסתכל על המציאות בצורה כוזבת – ודבר אשר ללא ספק יגרום לו לאכזבה בשלב כזה או אחר בחייו. מלבד העובדה שמדי שנה נשפכים סכומים בלתי מציאותיים של כסף על יצירת דימוי גוף כוזב בעיני האנשים, תעשיית האשליות פועלת גם במספר חזיתות אחרות, כאשר אחת מהן עוסקת בראש ובראשונה ביצירת דימוי גוף שלילי בקרב אנשים על ידי הצגת המסר – באינספור דרכים ותחבולות – לפיו אנשים אשר אינם מראה גופם אינו "מושלם" כמראה גופם של הדוגמנים בדימויים שלהם אינם שווים בערכם לאנשים אשר נראים כמו שצריך להיראות. בדרך זו נוצר מצב אשר בו דימוי גוף שלילי הוא מנת חלקם של רוב האנשים בעולם, כאשר למעשה כל אדם ואדם צריך להיות מסוגל להיות גאה בגוף שלו ובמי שהוא בתור אדם – וכתוצאה מכך ליצור דימוי גוף חיובי או דימוי גוף בריא. 

שיפור של דימוי גוף באמצעות התמקדות בחיובי
על מנת שתהיו מסוגלים לצבור את הביטחון העצמי אשר דרוש לכם כדי לבנות דימוי גוף עמו תוכלו לחיות באושר ושביעות רצון, אתם יכולים להתחיל בתרגיל מאוד פשוט אך ככל שהוא פשוט כך הוא מועיל לבניית דימוי עצמי שלא יעמוד בדרך שלכם – אלא ההפך הגמור מכך, יעזור לכם להרגיש בבית בתוך הגוף שלכם ולהיות גאים בו בכל לבכם. ראשית כל, הקדישו לכך מספר דקות – רצוי באזור שקט שבו אתם יכולים להתרכז בתרגיל במידה המתאימה – ותבחנו ביסודיות מעמיקה את כל האזורים השונים בגוף שלכם, את האיברים השונים, כולל את האזורים שאתם מכירים היטב – כמו כף היד שלכם – וכולל את האזורים אשר אתם בוחרים – במודע או באופן לא מודע – להתעלם מהם בדרך כלל. עכשיו תחשבו על השאלה הבאה – איזה חלקים בגוף שלכם אתם הכי אוהבים? איזה חלקים בגוף שלכם גורמים לכם להרגשה טובה? איזה אזורים בגוף שלכם גורמים לכם לסיפוק לשביעות רצון? אחת מהסיבות שתרגיל בסיסי זה כל כך חשוב לתחילת התהליך של בניית דימוי עצמי חיובי ויעיל יותר, היא שעל מנת לבנות דימוי גוף איכותי באמת, יש להתרכז ביתרונות* של הגוף שלכם, ולא בחולשות של הגוף שלכם.
דבר נוסף שאתם יכולים לעשות בהקשר של התמקדות בדברים החיוביים אשר קשורים לגוף שלכם, הוא להתייחס – בכובד ראש יותר מהרגיל – אל כל הדברים שאתם יכולים לעשות הודות לכך שיש לכם את הגוף שיש לכם. אנשים רבים מתייחסים אל הגוף שלהם ואל כל הדברים שהם יכולים לעשות בזכותו כדבר מובן מאליו, כאשר המציאות היא שהגוף הוא מערכת מופלאה במורכבותה אשר הופכת את החיים של בני האדם לפשוטים ומעניינים יותר. היזכרו בכל הדברים השימושיים אשר הספקת לעשות עד כה הודות לקיומו של הגוף שלכם – וחישבו גם על כל הדברים אשר אתם מתכננים לעשות בעתיד – והכינו רשימה מפורטת. בין היתר אתם יכולים לרשום ברשימה שלכם פעילויות יום יומיות פשוטות כמו נשימה, צחוק, מגע גופני ולהמשיך לפעילויות גופניות ספורטיביות כמו הליכה, ריצה, שחייה, ריקוד וכיוצא באלה. בנוסף על כל הפעילויות שאתם כבר עושים ולכן יכולים לציין ברשימה שלכם, לא יזיק לכם כלל וכלל גם להוסיף על פעילויות אלה פעילויות גופניות נוספות אשר יעזרו לכם להגביר את המודעות שלכם לגוף ועל ידי כך לפתח דימוי גוף חיובי יותר. למשל, בין פעילויות מסוג זה אפשר לכלול יוגה, פילאטיס, טאי צ"י ועוד כהנה וכהנה פעילויות להגברת המודעות הגופנית ושיפור של דימוי גוף. 

בנוסף על כך, לעתים קרובות למעגל החברים שיש לאדם עשוי להיות השפעה חזקה על דימוי גוף שלילי, לכן דבר נוסף אשר מומלץ בחום להקדיש לו מספר דקות של מחשבה הוא לגבי החברים ובני המשפחה שלכם אשר סובבים אתכם בחיי היום יום שלכם. למשל, אם יש לכם חברים, בני משפחה או מכרים אחרים אשר נוהגים להעיר לכם אודות מה שבעיניהם נראה כ"פגמים" בגוף שלכם, מוטב שתתחילו לשקול היטב האם שווה לכם לשמור עמם על מערכת יחסים קרובה ולסבול מיחס משפיל ומעליב. אין אנו רומזים כי אתם צריכים לנתק תכף ומיד קשרים כאלה, אולם חשוב שתלמדו ליצור לעצמכם סביבה אשר תתמוך בכם ללא קשר למראה החיצוני שלכם.
דימוי גוף – אודות ההשפעה של בריאות גופנית על דימוי גוף חיובי
אחד הדברים החשובים ביותר אשר מומלץ בחום לקחת בחשבון בעת שרוצים לחזק דימוי גוף, הוא שגם במקרה הזה – בדומה למקרים רבים אחרים – הדבר החשוב ביותר אשר יש לטפל בו בראש ובראשונה הוא נושא הבריאות של הגוף, מפני שבריאות גופנית משפיעה בצורה ישירה – ובמידה ניכרת – על דימוי גוף. פעילות גופנית היא דבר חיוני עבור כל אדם, בין אם יש לו בעיה עם דימוי גוף שלילי ובין אם הוא נהנה לחוות דימוי גוף חיובי. פעילות גופנית צריכה להיות חלק מחיי היום יום של כל אדם, מפני שבדרך זו ניתן לשמור על רמה גבוהה של חיוניות גופנית ורמה גבוהה של חיוניות מנטאלית בעת ובעונה אחת. בעת פעילות גופנית האדם משחרר רעלים מגופו תוך כדי שהוא פורק רעלים מנטאליים מתודעתו – דבר חשוב לא פחות. פעילות גופנית באופן קבוע יכולה לשפר דימוי גוף רק מעצם העובדה שהיא מאפשרת לאדם להעריך את הגוף שלו, ולמעשה בדרך זו הוא מתחיל להיכנס למעין מעגל קסמים אשר בו הוא מרגיש יותר ויותר טוב לגבי הגוף שלו ככל שהוא עושה פעילות גופנית, וכלל שהזמן עובר והוא מתמיד בפעילות גופנית איכותית וקבועה, האדם נעשה בריא יותר, בעל כושר גבוה יותר ובעל ביטחון עצמי חזק יותר בגוף ובנפש שלו. זו דרך נהדרת לחיזוק של דימוי גוף, מפני שהיא טבעית ואין צורך להשתמש באמצעים חיצוניים – רק האדם, הגוף והתודעה שלו, ואין ספק שרק מעצם העובדה שהאדם יכול להשתמש בגוף שלו על מנת לשנות לטובה דימוי גוף, האדם יכול ללמוד להכיר בתועלת שמביא לו גופו ועל ידי כך להעריך אותו אפילו יותר.
ואם כבר דובר על הנושא של פעילות גופנית ובריאות כאמצעי שגרתי לשמירה על דימוי גוף בריא וחיובי, לא יזיק להזכיר גם כי בנוסף על פעילות גופנית אשר מונעת מחלות ומחזקת את המערכת החיסונית, חשוב מאוד גם להקפיד לערוך בדיקות רפואיות מקיפות אצל רופא המשפחה שלכם. אין צורך להגזים ולעשות זאת יתר על המידה, בדרך כלל מספיק לעשות זאת אחת למספר חודשים ובמקרים מסוימים אפילו פעם אחת בשנה בלבד. גם זה יתרום לתהליך של שיפור דימוי גוף שלילי למצב של דימוי גוף חיובי, מפני שבדרך זו אתם יודעים כי אתם עושים את כל מה שאתם יכולים לעשות על מנת לדאוג למצב בריא של הגוף שלכם, מה שבצורה ישירה או עקיפה יותר תורם לחיזוק של דימוי גוף חיובי יותר. עצם העובדה שאתם נושאים באחריות על הגוף שלכם תעזור לכם להרגיש יותר קרובים אליו, מה שבאופן טבעי יתפתח לרגשות אהבה עזים יותר כלפיו – ומכאן גם דימוי גוף חיובי ויעיל יותר.

דימוי גוף חיובי – שני טיפים נוספים לבניית דימוי גוף חיובי יותר
• הפרדת דימוי גוף ממציאות – זו הבחנה אשר לא ניתן להמעיט בחשיבותה, מפני שלמעשה בעקבות זאת שאנשים אינם מבדילים בין האופן שבו הם חושבים שהם נראים לאופן שבו הם למעשה נראים ב"מציאות" נוצרות בעיות שונות כמו דימוי גוף שלילי או דימוי גוף "חולה". לכן, ברגע שהאדם מבין כי הוא לא בהכרח נראה כפי שהוא חושב, הבדלה זו בלבד יכולה לחולל נפלאות ולסייע לו להוריד אבן גדולה מעל לבו. בנוסף על כך, הבדלה זו בעצם מעצימה את האדם מפני שכך הוא לומד כי יחד עם זאת שיש להפריד בין דימוי גוף למראה של הגוף במציאות, וחרף העובדה כי דימוי גוף קיים בדמיון ותו לא, עדיין יש לו חשיבות עצומה בהשפעתו על המודעות העצמית של האדם. העצמה זו של האדם לגבי דימוי גוף נותנת לו את הכלים להתמודד איתו ביתר יעילות, מפני שכך הוא מבין כי הכוח טמון בו והוא יכול לשנות דימוי גוף שלילי לדימוי גוף חיובי באמצעות המחשבה שלו – וגם באמצעות שיטות נוספות. 

• הפרדה בין ייצוג למציאות – כאשר מנסים לשנות דימוי גוף ולהפוך דימוי גוף לחיובי יותר, בנוסף על ההפרדה החשובה שיש לעשות בין דימוי גוף מנטאלי למציאות (דבר אשר מתרחש בתודעתו בלבד), יש גם לעשות הפרדה דומה בכל אשר הנוגע לעולם החיצוני. הכוונה בכך היא שעל האדם לאמן את התודעה שלו להבדיל בין הדימויים אשר מוצגים בפניו באמצעי התקשורת השונים כמו טלוויזיה, קולנוע, עיתונים, מגזינים, פרסומות, שלטי חוצות וכיוצא באלה, לבין מה שקיים במציאות.
 תפקידם של אמצעי התקשורת הוא למכור לאנשים אשליות על מנת לעודד אותם להוסיף לצרוך ללא הכרה, וזאת הם עושים – בין היתר – באמצעות הצמדת אנשים בעלי מראה "מושלם" למוצרים שברצונם למכור בכמויות מסחריות. בנוסף על כך שכמעט בדרך קבע נעשה שימוש באנשים בעלי מראה חיצוני יוצא דופן מבחינה איכותית, או לכל הפחות באנשים בעלי מראה חיצוני רגיל, במקרים רבים האנשים אשר בוחרים להציג את הדוגמנים והדוגמניות האלה אינם בוחלים בשום אמצעי והם גם עושים את כל מה שהם יכולים על מנת "לשפץ" את הדוגמנים והדוגמניות האלה על מנת להעלים את הפגמים אשר – אלוהים ישמור – מעיזים לחלל את השלמות של הגוף שלהם. חשוב שכל אדם יבין כי בני אדם מגיעים בקשת רחבה ומגוונת של חבילות: יש אנשים גדולים יותר ויש אנשים קטנים יותר, יש אנשים גבוהים ויש אנשים נמוכים, יש אנשים מחוטבים ויש אנשים שמנמנים, יש בעלי שיער שחור ויש בעלי שיער בלונדיני – אין סוף למגוון האפשרויות הקיימות. לכן חשוב להיות מודע למגוון הקיים ולא לאפשר לדימויים אשר מוצגים בפניכם להשתלט על האופן שבו אתם חושבים על אנשים באופן כללי, מפני שעד מהרה תתאכזבו מפני שתגלו שבמציאות רוב האנשים אינם מושלמים כל עיקר.
Share to Facebook Facebook Share to WhatsApp WhatsApp Share to LinkedIn LinkedIn Share to Google+ Google+