התת מודע

כוחו של התת מודע 

כוחו של התת מודע הינו גדול הרבה יותר ממה שרוב האנשים חושבים, כך שלמעשה ניתן אפילו לומר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כי האדם הוא התוצר הישיר של תת המודע שלו. עבור רוב האנשים כוחו של התת מודע הוא מושג מעורפל וחסר משמעות, אך חרף העובדה שרוב האנשים אינם יודעים ולו דבר אודות המנגנונים של תת המודע ואודות החוקים אשר לפיהם תת המודע פועל, אין כל ספק בכך שהוא אכן פועל והוא אכן משפיע על החיים של בני האדם בצורה מכריעה – בין אם הם מודעים לכך ובין אם לא. 

כוחו של התת מודע – משל אודות כוחו של התת מודע
כוחו של התת מודע לעתים קרובות מומחש באמצעות המטאפורה של הקרחון, מפני שמטאפורה זו מהווה דרך קלה להבנה באמצעותה רוב האנשים יוכלו לתפוס את מאפייניו השונים של תת המודע, את מערכת היחסים אשר מקיים תת המודע עם החלק המודע של התודעה, כמו גם את הדרכים השונות והמגוונות אשר באמצעותן שני חלקים אלה של התודעה שלנו – אשר אינם חלקים פיזיים, אלא מטאפוריים בלבד – יכולים לשתף פעולה ולעבוד בצוותא בצורה טובה הרבה יותר.
קרחון צף בתוך המים, כאשר חלק הארי של הקרחון נמצא מתחת למים. רק אחוז קטן ביותר מאותו קרחון נמצא מעל לפני המים ורק חלק קטן מאוד מקרחון זה ניכר לעין. הקרחון משול למוח של האדם – המוח המודע הוא הדברים אשר אליהם אנו שמים לב מעל לפני השטח, בעוד שהחלק הלא מודע של התודעה – החלק הגדול והחזק ביותר של התודעה – נותר מוסתר מהעין ומתחת לפני המים.
במטאפורה זו, אודות כוחות של התת מודע, החלק הקטן ביותר של הקרחון, אשר נמצא מעל לפני המים, מייצג את החלק המודע בתודעה של האדם (המוח המודע). לעומת זאת, חלק הארי של הקרחון, אשר נמצא עמוק מתחת לפני המים, מייצג את החלק הלא מודע בתודעה של האדם (המוח הלא מודע או תת המודע).
החלק הלא מודע בתודעה של האדם מורכב למעשה מכל סוגי המודעות השונים והמגוונים אשר אינם נמצאים נוכחים בחלק המודע בתודעה של האדם ברגע נתון. כל הזיכרונות, הרגשות והמחשבות – אשר עשויים לבוא לידי ביטוי בתמונות, בצלילים וכיוצא באלה – אשר נמצאים מחוץ למודעות של האדם הינם – מעצם ההגדרה שלהם – לא מודעים ולכן הם שייכים לתת המודע. תת המודע, אשר לעתים קרובות גם מתואר באמצעות הכינוי "המוח העמוק", הוא גם החלק בתודעה של האדם אשר אחראי על תהליכי החלימה. 

כוחו של התת מודע בא לידי ביטוי בדרכים שונות מכוחו של המודע, כאשר תת המודע נושא באחריות על שמירת על בריאותו הכללית של הגוף ועל פעילותו התקינה. תת המודע מכיל זיכרון של כל אירוע ואירוע שהאדם חווה אי פעם בחייו, הוא המקור אשר ממנו נובעות רגשות מקשת רחבה ומגוונת של סוגים אותם מרגיש האדם והמקום אשר בהם רגשות אלה מאוחסנים. בנוסף על כך, רבים טוענים כי כוחו של התת מודע בא לידי ביטוי גם בכך שהוא מהווה את הגורם לחיבור העמוק בין האדם לרוח שלו, כמו גם לחיבור העמוק אשר בני אדם חווים עם בני אדם אחרים.
כל אחד ואחד מהמודלים המודרניים והעדכניים אשר עוסקים ביכולות של המוח והתודעה (כולל כוחו של התת מודע) אינם חולקים על הכוח העצום אשר נמצא תמיד בפעולה, אפילו ללא הפסקה של שנייה בודדה, כוח עצום אשר נמצא מתחת לקצה הקרחון הניכר לעין – במעמקי המים אשר נסתרים מעיניו של כל אדם. ובדיוק כפי שהבסיס של הקרחון הוא הגורם אשר מאפשר לקצה של הקרחון להיות גבוה מעל לפני המים וניכר לעיני כל, כך גם כוחו של התת מודע בא לידי ביטוי, בין היתר, בכך שהוא תומך במוח המודע באמצעות המשאבים הבלתי נגמרים אשר עומדים לרשותו. על מנת להמחיש את העיקרון הזה, אודות כוחו של התת מודע בתמיכתו הבלתי פוסקת במוח המודע, אפשר לחשוב על כל הדברים אשר בני אדם עושים ללא כל שמץ – ולו הקטן ביותר – של מודעות. 

למשל, כאשר האדם לומד לנהוג במכונית בפעם הראשונה בחייו, הוא צריך להיות נוכח בצורה מלאה וכל תשומת לבו צריכה להיות נתונה ללמידת הפעולות הרבות השונות אשר מרכיבות את הפעילות שנקראת נהיגה במכונית – זאת אומרת, עליו להיות מודע לפעילות שלו: הוא צריך להיות מודע לדרך הנכונה להפעיל את מוט ההילוכים, את דוושת המצמד, את דוושת הגז, הוא צריך להיות מודע למקום שהוא תופס ברחבי הכביש, למכוניות האחרות מסביבו, להולכי הרגל, לרעשים מבחוץ, להסתכל במראות ועוד אינספור פעולות קטנות אשר בתחילת לימוד הנהיגה נראות כפעולות אשר קשה – עד בלתי אפשרי – לבצע בעת ובעונה אחת. אולם לאחר שהאדם רוכש את המיומנות שלו בצורה מודעת, הוא כבר איננו צריך לבצע כל אחת ואחת מהפעולות השונות והמגוונות של הנהיגה ולהקדיש לכל אחת ואחת מהן את תשומת הלב המלאה שלו. נהפוך הוא, מפני שכישורי הנהיגה הוטמעו בחלק הלא מודע של התודעה שלו – לאחר כל אותם תרגולים שהוא עשה בצורה מודעת – הוא כבר איננו צריך לחשוב על הפעילויות הרבות השונות אשר יש לבצע במהלך הנהיגה. 

מלבד לכל המשאבים נרכשים הללו אשר נמצאים – ופועלים – מתחת לפני השטח של התודעה, ישנם גם מגוון רחב של משאבים טבעיים חשובים לאין שיעור, אשר מוסיפים גם הם במידה בלתי מבוטלת להעצמת כוחו של התת מודע. על מנת להמחיש את כוחו של התת מודע מספיק רק לחשוב על העובדה המעניינת הבאה: תת המודע מווסת את כל הפעילויות השונות של הגוף והוא דואג שכל אחת ואחת מאינספור פעולות שונות ומגוונות אלה יצאו לפועל בהרמוניה מושלמת, על מנת לאפשר את התפקוד המלא והאידיאלי ביותר של הגוף – וגם של הנפש – של האדם. ניתן לציין מעט מפעולות "אוטומאטיות" אלה, אשר כוללות בין היתר את הפעולות השונות של מערכת העיכול, שליטה על לחץ הדם, שליטה על מערכת העצבים, וויסות מערכת הנשימה ועוד אינספור פעולות שונות אשר הינן חיוניות עד מאוד לפעילותו התקינה של הגוף האנושי.
החלק המודע מהתודעה הכללית של האדם, בדומה לקצה הקרחון אשר נמצא מעל לפני המים, הוא אך ורק מנה זעומה מתוך סך כול ה"ישות" של התודעה. החלק המודע מהתודעה של האדם הוא החלק אשר אליו אנשים מתכוונים בדרך כלל כאשר הם אומרים "המוח שלי". המוח המודע עוסק בפעילויות חשיבה שונות כמו ניתוח, הערכה, אבחון, שיפוט, קבלת החלטות וכיוצא באלה. החלק המודע בתודעה של האדם מקטלג את התפיסות שלו מהעולם החיצון ומסנן אותן מפני שבכוחו להחזיק במודעות שלו רק כמות מוגבלת מאוד של מידע בעת ובעונה אחת. למעשה, החלק המודע בתודעה של האדם יכול להכיל רק שבע +- שתי פיסות מידע בעת ובעונה אחת. כל שאר הדברים אשר אינם יכולים להישאר במודעות מגיעים אל מתחת לפני המים, אותו אזור בתודעה אשר בו כוחו של התת מודע בא לידי ביטוי. 

כוחו של התת מודע – מהם החוקים אשר לפיהם פועל תת המודע?
כוחו של התת מודע הוא כוח אשר כל אחד ואחד מבני האדם בעולם יכולים לרתום למען השגת המטרות האישיות שלהם בחיים, וכאשר לתת המודע ניתנות הוראות בצורה הנכונה – והמדויקת – אז כוחו של התת מודע יבוא לידי ביטוי בצורתו המלאה והמושלמת. יחד עם זאת, כוחו של התת מודע יכול להיות מופעל ומנוצל בצורה המרבית רק על ידי אנשים אשר טורחים להקדיש את הזמן ואת האנרגיה אשר דרושים על מנת להבין – בצורה מלאה ומסודרת – את החוקים השונים אשר לפיהם כוחו של התת מודע בא לידי ביטוי. 

• תת המודע איננו מסוגל להבחין בין מציאות לדמיון – אמנם בסקירה ראשונית ייתכן שעיקרון זה יהיה בלתי נתפס עבור אנשים רבים, אולם אין כל צל של ספק כי כל אדם בעולם חווה את הדוגמא הקלאסית הבאה, אשר מטרתה להמחיש את העיקרון הזה אודות כוחו של התת מודע: אתם הולכים לישון בלילה, או לנמנם למספר שעות בצהריים, ובדרך כלשהי תת המודע שלכם יוצר עבורכם חלום אשר בו אתם נמלטים מגורם מפחיד כלשהו, אולי זה אדם אלים שמאיים לפגוע בכם ואולי זו מפלצת ענק אשר מנסה לזלול אתכם בעודכם בחיים. בעקבות תחושות הפחד והאימה אשר חוויתם במהלך החלום התעוררתם בתדהמה ובפתאומיות וגיליתם כי קצב דפיקות לבכם היה מסחרר, כי כל הגוף שלכם דביק מרוב זיעה מצחינה וכי אתם עדיין חווים את תחושות הפחד אשר חוויתם בזמן שחוויתם את אותו סיוט מזוויע. כמובן שלאותו אירוע של מרדף מפחיד לא היה כל קשר למציאות שלכם, וכי חלמתם אותו וצפיתם בו על גבי המסך של התודעה שלכם. אולם כוחו של התת מודע הינו כה רב, עד שהוא גרם לגוף שלכם להגיב כאילו היה מדובר באירוע אמיתי אשר מתרחש ברגעים אלה ממש. 

• מה שמדומיין נוטה לבוא לידי מימוש – מקסוול מאלץ, מחבר הספר אודות פסיכו קיברנטיקה (שיטה לרתימת כוחו של התת מודע) מתאר את המוח הלא מודע כ"מנגנון החותר להשגת יעדים". למעשה, השגת יעדים היא אחת מהמטרות העיקריות של החלק הלא מודע מתודעתו של האדם. כל מחשבה של האדם עוברת דרך מערכת ההפעלה הרשתית אשר נמצאת בתוך המוח. כאשר האדם קובע לעצמו מטרה ומדמיין אותה כאילו שהיא כבר הוגשמה, מערכת ההפעלה הרשתית באופן אוטומאטי תדריך את המוח המודע של האדם לפעול לעבר הגשמת היעד שלו. אדם אשר מאמין באמת בהצלחתו חותר בצורה לא מודעת להביא לידי התנאים האידיאליים עבורו, אשר יעזרו לו להשיג את היעד אשר הוא קבע לעצמו. ואז, כאשר נוצרים התנאים המתאימים להגשמת היעד, האדם מסוגל לזהות את ההזדמנויות אשר נקרות בדרכו ולנקוט בצעדים אשר יובילו אותו להשלמת תוכנית הפעולה שלו. בנוסף על כך, עיקרון זה אודות כוחו של התת מודע עשוי לפעול גם בצורה שלילית. אדם אשר חושב כי הוא מהטיפוסים אשר נידונו לכישלון ימצא דרכים להיכשל, חרף כל הכוונות הטובות שלו להצליח. למשל, תלמיד אשר מאמין כי הוא איננו מסוגל לפתור תרגילים – ולו הפשוטים ביותר – במתמטיקה יוסיף להיכשל שוב ושוב על מנת להצדיק את האמונות שלו, אשר שוכנות בחלק הלא מודע של התודעה שלו. 

• ככל שהאדם משקיע יותר מאמצים מודעים, כך הוא ישיג פחות תגובות לא מודעות –
כוחו של התת מודע – טיפים לרתימת כוחו של התת מודע
כוחו של התת מודע מאשר לכל אחד ואחד לחולל בחיים שלו שינויים מדהימים ומופלאים – בכוחות עצמו – וליהנות מיתרונות רבים אשר נלווים לשינוי שהתחולל, ולו רק מעצם ניצול כוחו של התת מודע. יחד עם זאת, על מנת לממש את מלוא הפוטנציאל של כוחו של התת מודע, יש להיות מודעים לכך כי כוחו של התת מודע מופעל בצורה המרבית והאידיאלית ביותר כאשר מבינים באמת את העקרונות אשר עומדים מאחורי כוחו של התת מודע – ואשר למעשה מהווים את העקרונות אשר יבטיחו בצורה הטובה ביותר כי כוחו של התת מודע יוכל לבוא לידי מימוש בקשת רחבה ומגוונת של דרכים מקוריות ויצירתיות. להלן מספר טיפים אודות ניצול כוחו של התת מודע, אשר יעזרו לכל אדם ואדם להפיק את התועלת המרבית מתת המודע שלהם ועל ידי כך ליצור לעצמם חיים מלאים ומשביעי רצון.

1. מטרות ריאליסטיות – על מנת לתכנת את תת המודע, ועל מנת להבטיח ניצול מרבי של כוחו של התת מודע, יש לתכנת את תת המודע תוך כדי שימוש בהצבת מטרות ריאליסטיות. יש מטרות אשר פשוט בלתי אפשרי – מבחינה פיזית, או "אובייקטיבית" – להגשים אותן כאשר הן מנוסחות בדרך מסוימת. לדוגמא, אין זה משנה עד כמה האדם מטיב לשלוט בתודעה שלו ועד כמה כוחו של התת מודע שלו פותח לאורך השנים, לעולם הוא לא יצליח להפחית ממשקלו 80 קילוגרמים במהלך שבוע אחד. הסיבה לכך היא שכאשר אדם מציב לעצמו מטרות לא ריאליסטיות ובלתי אפשריות, הוא יוצר בתוכי תוכו סכסוך פנימי בין חלקים שונים של התודעה שלו, למשל, בין המחשבות של האדם לרגשות של האדם אודות מחשבות אלה. לעומת זאת, על מנת להבטיח ניצול מרבי של כוחו של התת מודע, אדם אשר ירצה להפחית ממשקלו יצטרך לקבוע לעצמו מטרה אשר ניתן להשיג מבחינת היכולת האישית שלו – כמו גם מבחינת הגבולות ה"אובייקטיביים" של פיזיקה, ביולוגיה וכיוצא באלה. 

2. שימוש בכל אחד ואחד מהחושים – כאשר ניגשים למלאכת תכנות תת המודע, על מנת לנצל את כוחו של התת מודע לשם השגת מטרות שונות אחד מהעקרונות החשובים ביותר אשר יש להקדיש להם את מלוא תשומת הלב הוא העיקרון לפי ככל שהחוויה בדמיון מוצגת בצורה חיה ועשירה יותר, כך המטרה המתוכנתת תיראה אמיתית יותר ועל ידי כך היא תקובע בתת המודע בצורה יעילה הרבה יותר. למשל, נניח שיש אדם אשר רוצה לנצל את כוחו של התת מודע שלו על מנת לשנות היבט מסוים מהאישיות שלו, נניח שהוא רוצה להתנהג בצורה חברותית יותר בעת שהוא נמצא במצבים חברתיים בהם הוא נמצא בסביבת אנשים רבים חדשים אשר הוא אינו מכיר באופן אישי. כאשר הוא יתחיל בתכנות תת המודע שלו להשגת מטרת זו, יהיה עליו – על מנת להבטיח ניצול מרבי של כוחו של התת מודע שלו – לדמיין סיטואציה אשר בה הוא רואה את עצמו כאשר הוא משוחח עם אנשים חדשים ולומד להכיר אותם, הוא רואה את עצמו מחייך ואת האנשים אשר עמם הוא משוחח מחייכים גם הם, הוא שומע את קולות השיחה ואת הצחוק שהוא מעורר אצל שותפיו לשיחה, הוא מרגיש את לחיצות הידיים ואת החיבוקים עם האנשים החדשים שהוא הכיר וכיוצא באלה. יש לזכור, על מנת לנצל את כוחו של התת מודע בצורה הטובה ביותר, יש להציג בדמיון עבור תת המודע חוויה שהיא אמנם דמיונית, אולם יש לתכנן אותה בצורה אשר תיראה מציאותית ככל האפשר, ואת זאת ניתן להשיג בקלות על ידי שימוש בכמה שיותר מהחושים, כמו גם בירידה לפרטים הקטנים ביותר – ולמעשה, לעשות את כל מה שניתן לעשות על מנת להפוך את החוויה למציאות. 

3. יש להתעלם מהבעיה ולהתמקד בפתרון – בגלל האופן אשר בו תת המודע מעבד מידע, הדרך הטובה ביותר לתכנת את תת המודע, ועל ידי כך לממש את כוחו של התת מודע בצורה הטובה ביותר, יש לתכנת אותו באמצעות פרטים אודות המטרות שאתם רוצים לעשות ולא המטרות אשר אתם רוצים להימנע מהן. הסיבה לכך היא שתת המודע שלכם אינו יודע לעבד שלילה מפני שאין זה מתפקידו לעבד שלילה, אשר מעובדת על ידי האזורים הגבוהים יותר של המוח החושב (זאת אומרת, החלק המודע מהתודעה של האדם). אתם יכולים לעבד פקודות שליליות, אום רק ברמה המודעת – כאשר הלכה למעשה הפקודות השליליות מתקבלות בניסוח ההפוך (החיובי) על ידי תת המודע. למשל, בדוגמא "אני לא אוהב לעשן" יש שלילה. על מנת להבין את המשמעות של המשפט, על תת המודע להבין מה הפירוש של "אני", "אוהב" ו"לעשן", ולאחר מכן לשלוח את זה אל החלק המודע של התודעה על מנת לעבד את השלילה. לפיכך, ברמה של תת המודע "אני לא אוהב לעשן" הופך ל"אני אוהב לעשן", ורק לאחר מכן המוח המודע מעבד את השלילה ברמה המודעת. 

4. דמיינו את עצמכם בגוף שלישי – עיקרון נוסף אשר עשוי להגביר את הסיכויים לניצול מרבי יותר של כוחו של התת מודע הוא לתכנת את תת המודע על ידי שימוש בגוף שלישי, זאת אומרת, לדמיין את עצמכם פועלים על גבי מסך קולנוע אשר נמצא בתוך התודעה שלך ועל ידי שימוש בניסוח של משפטים אשר בהם אתם מחליפים את המילה "אני" ב"אתה". יחד עם זאת, יש לזכור כי עבור כל אדם תכנות תת המודע הינו שונה, לכן אם אתם מרגישים כי החוויה שלכם נחלשת כאשר אתם משתמשים בגוף שלישי, אתם מוזמנים לחזור לדמיין בגוף ראשון. לאחר שדמיינתם את עצמכם בגוף שלישי, יהיה זה רעיון טוב אם בסוף תהליך תכנות תת המודע שלכם "תיכנסו" לתוך עצמכם בסרט ותחוו את השגת היעד שלכם בצורה המלאה והעשירה ביותר שאתם יכולים. ממש תתנהגו כאילו שאתם שם, תראו את מה שתראו דרך העיניים שלכם, תשמעו את מה שתשמעו דרך האוזניים שלך ותרגישו את מה שתרגישו. 

כוחו של התת מודע – מספר ציטוטים אודות כוחו של התת מודע
"אחד מהחוקים הפסיכולוגיים אשר לפיהם מתקיים האדם, הוא שכל מה שאנו מבקשים להשיג חייב ראשית כל להשאיר את חותמו על תת המודע" – אוריסון סווט מרדן
"אנחנו צריכים להבין כי כוחו של התת מודע מופעל תמיד וכי הוא מבטא את מה שהמוח המודע הטביע בו. המחשבות אשר אנו נוהגים לחשוב הן אלה אשר יוצרו את מושג העצמי שלנו. אנחנו הופכים להיות המחשבות אשר אנחנו חושבים אודות עצמנו" – גרייס ספיר
"חבלה עצמית משולה למשחק של משיכה בחבל. זוהי תחרות בין המוח המודע לתת המודע – בה תת המודע תמיד מנצח בסופו של דבר" – בו בנט
Share to Facebook Facebook Share to WhatsApp WhatsApp Share to LinkedIn LinkedIn Share to Google+ Google+