Facebook Pixel

חשיבה חיובית

פעם חי לו חקלאי טאואיסט בכפר קטן. ביום מן הימים סוסו של החקלאי שבר את השלשלאות אשר בהן הוא היה כבול, השתחרר ונמלט מהאורווה. שכניו של החקלאי, אשר שמועה הגיעה לאוזניהם אודות בריחת הסוס, אצו אל בית החקלאי על מנת לבחון את המתרחש. בעודם ניצבים משתוממים אל מול האורווה הריקה, אמרו השכנים אמרו "אוי, לא. איזה ביש מזל!"

על כך השיב החקלאי הטאואיסט "ייתכן".

בחלוף שבוע, הסוס בחר לשוב אל ביתו בכפר, יחד עם קבוצה גדולה של סוסי פרא אצילים ויפים במיוחד. בראות החקלאי את חבורת הסוסים, הזעיק את בנו ויחד הם הכניסו אותם אל האורווה. השכנים, בשומעם את כניסת הסוסים אל האורווה, התקרבו לצפות במחזה במו עיניהם. בעודם ניצבים משתוממים אל מול האורווה המלאה בסוסי פרא יפהפיים וחזקים, כל השכנים אמרו "הו, איזה מזל טוב!"

על כך השיב החקלאי הטאואיסט "ייתכן".

למחרת בנו של החקלאי ניסה לרכוב על אחד מסוסי הפרא. הסוס העיף אותו מעל גבו והשליך אותו אל האדמה, מה שגרם לשבר רציני ברגלו של הבן. השכנים שמעו את זעקות הסבל של בן החקלאי, ובראותם את הבן שוכב על האדמה עם רגל שבורה אמרו "אוי, לא. איזה ביש מזל!"

על כך השיב החקלאי הטאואיסט "ייתכן".

באותה תקופה פרצה בסין מלחמה אכזרית ועקובה מדם בין שני מצביאים אלימים. אחד מהמצביאים היה שייך לכפר אשר בו התגורר החקלאי הטאואיסט. מפני שהמצביא היה צריך לחזק את כוחותיו, הוא שלח את אחד הקצינים שלו על מנת לגייס גברים צעירים שיילחמו עבורו. כאשר קצין הגיוס הגיע אל בנו של הקצין, הוא ראה כי רגלו שבורה ולכן לא טרח לגייסו להשתתף במלחמה. השכנים שמעו על כך ובאו לברך את החקלאי על המזל הגדול אשר נפל בחלקו.

על כך השיב החקלאי הטאואיסט "ייתכן".

חשיבה חיובית – מהן היתרונות של חשיבה חיובית?

חשיבה חיובית אמנם רק לאחרונה החלה להיחקר בצורה שיטתית ורצינית יותר, אולם עוד מימים ימימה דובר בכתבים עתיקים מכל הסוגים אודות הסגולות של חשיבה חיובית. בנוסף על כך, בשנים האחרונות החלו להצטבר יותר ויותר נתונים ממחקרים אשר עוסקים בקשר – אשר כבר קשה להכחישו – בין גוף לנפש, מה שגורם ליותר ויותר אנשים לרצות לאמץ חשיבה חיובית כדרך חיים. אז מלבד העובדה שאדם אשר מאמץ דפוסים של חשיבה חיובית ממורמר הרבה פחות מאנשים אחרים, מהן היתרונות הנוספים של חשיבה חיובית?

· תוחלת חיים ארוכה יותר – לא מעט מחקרים נערכו אודות הקשר בין חשיבה חיובית לתוחלת חיים, כאשר באחד ממחקרים אלה התגלה כי בקרב נשים אשר אימצו דפוסים של חשיבה חיובית נמצאו סיכויים נמוכים יותר להעמדת חייהן בסכנה, כמו גם סיכויים נמוכים יותר ללקות מסוכרת או לחץ, לעומת נשים אשר לא אימצו חשיבה חיובית כדרך חיים.

· חשיבה חיובית נגד דיכאון – אחד מהתסמינים הבולטים ביותר שמפגינים אנשים אשר סובלים מדיכאון הוא חשיבה שלילית, לכן אין ספק כי אימוץ דפוסים של חשיבה חיובית תשנה לטובה את מצב רוחו של האדם ועל ידי כך תסייע לו להתמודד עם הדיכאון שלו ביתר יעילות. למעשה, אחת מהשיטות הנפוצות ביותר כיום לטיפול בדיכאון היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי, אשר מייסדיה דוגלים באימוץ חשיבה חיובית כדרך חיים בריאה יותר.

· חשיבה חיובית מחזקת את המערכת החיסונית – חשיבה חיובית עוזרת לאנשים רבים להימנע מהידבקות בשפעת ומחלות קלות אחרות, וככל הנראה שאחת מהסיבות העיקריות לכך היא אפקט הפלצבו, אשר עובד גם בצורה ההפוכה – וכך קורה שאנשים רבים חולים בשפעת מדי שנה ושנה. למעשה, מחקרים אשר נערכו אודות הקשר בין דפוסים של חשיבה – הן חשיבה חיובית והן חשיבה שלילית – לפעילות המערכת החיסונים העלו נתונים מעניינים. במחקר אחד נבדקו אנשים בעת שהיה עליהם לבצע מטלה אשר מעוררת רגשות שליליים. התברר כי בזמן שהם ביצעו את המוטל עליהם, הם הרגישו רגשות שליליים ולא נעימים אשר גרמו לפעילות חשמלית חזקה מהרגיל בחלק מסוים במוח אשר, וכתוצאה מכך נחלשה מערכת החיסון שלהם (במקרה הספציפי הזה נבדקה התגובה החיסונית לשפעת).

· חשיבה חיובית ככלי להתמודדות עם מחלות קשות – אנשים בעלי דפוסים של חשיבה חיובית מחלימים מהר יותר מניתוחים ומתמודדים ביתר יעילות עם מחלות קשות כמו סרטן, איידס ומחלות לב מסוגים שונים. באחד המחקרים אשר עסקו בנושא ההשפעה של חשיבה חיובית על מערכת החיסון התגלה כי סטודנטים אשר אימצו דפוסים של חשיבה חיובית כדרך חיים נהנו ממערכת חיסונית בריאה יותר, לעומת סטודנטים אשר הפגינו דפוסים עקביים של חשיבה שלילית, לחץ ומתח.

חשיבה חיובית – שאלון הערכה עצמית אודות חשיבה חיובית

א. כאשר דבר מה בלתי צפוי מאלץ אתכם לשנות את התוכניות שלכם, האם אתם תכף ומיד מנסים למצוא את הצדדים החיוביים ואת היתרונות במצב החדש?

1. אף פעם לא.

2. לעתים נדירות

3. לעתים.

4. בדרך כלל

5. תמיד או כמעט תמיד

ב. האם אתם מחבבים את רוב האנשים שאתם פוגשים?

1. אף פעם לא.

2. לעתים נדירות

3. לעתים.

4. בדרך כלל

5. תמיד או כמעט תמיד

ג. כאשר אתם חושבים אודות השנה הבאה, האם אתם נוטים לחשוב כי השנה הבאה תהיה טובה יותר מאשר השנה הנוכחית?

1. אף פעם לא.

2. לעתים נדירות

3. לעתים.

4. בדרך כלל

5. תמיד או כמעט תמיד

ד. האם קורה שאתם עוצרים ומקדישים מספר רגעים על מנת להוקיר תודה על הדברים אשר מעוררים בכם תחושות של שמחה ואושר?

1. אף פעם לא.

2. לעתים נדירות

3. לעתים.

4. בדרך כלל

5. תמיד או כמעט תמיד

ה. כאשר אדם כלשהו מוצא פגם בכם – או בדבר מה שעשיתם – האם אתם יכולים לעשות את ההבחנה בין ביקורת בונה וכנה לבין מרמור ובוז (אשר לרוב עדיף להתעלם מהם)?

1. אף פעם לא.

2. לעתים נדירות

3. לעתים.

4. בדרך כלל

5. תמיד או כמעט תמיד

ו. האם אתם משבחים את בני הזוג שלכם \ החברים שלכם \ בני המשפחה שלכם לעתים קרובות יותר ממה שאתם מותחים עליהם ביקורת?

1. אף פעם לא.

2. לעתים נדירות

3. לעתים.

4. בדרך כלל

5. תמיד או כמעט תמיד

ז. האם אתם מאמינים כי המין האנושי יוסיף להתקיים ולשגשג במשך עשרות השנים הקרובות?

1. אף פעם לא.

2. לעתים נדירות

3. לעתים.

4. בדרך כלל

5. תמיד או כמעט תמיד

ח. כאשר אחד מהחברים שלכם מאכזב אתכם, האם אתם מופתעים מכך?

1. אף פעם לא.

2. לעתים נדירות

3. לעתים.

4. בדרך כלל

5. תמיד או כמעט תמיד

ט. האם אתם חושבים כי אתם מאושרים?

1. אף פעם לא.

2. לעתים נדירות

3. לעתים.

4. בדרך כלל

5. תמיד או כמעט תמיד

י. האם אתם מרגישים מספיק בנוח בכדי להתלוצץ על חשבון המגרעות שלכם?

1. אף פעם לא.

2. לעתים נדירות

3. לעתים.

4. בדרך כלל

5. תמיד או כמעט תמיד

יא. האם אתם מאמינים כי באופן כללי ניתן לומר כי להלך הרוח של האדם יש השפעה ניכרת על מצבו הבריאותי?

1. אף פעם לא.

2. לעתים נדירות

3. לעתים.

4. בדרך כלל

5. תמיד או כמעט תמיד

יב. כאשר אתם חושבים על החודשים האחרונים שחלפו, האם אתם נוטים להתמקד בעיקר בהצלחות שלכם?

1. אף פעם לא.

2. לעתים נדירות

3. לעתים.

4. בדרך כלל

5. תמיד או כמעט תמיד

חישוב התוצאות

פחות מ-40 נקודות – טעון שיפור: קרוב לוודאי כי חשיבה חיובית חסרה לכם מאוד בחיים, מפני שלפי הניקוד שלכם אתם עושים רושם של אנשים פסימיים למדי. אולם אל דאגה, אתם יכולים להתחיל לשנות את דפוסי החשיבה שלכם תכף ומיד ולאמץ את הגישה של חשיבה חיובית.

40-45 נקודות – סביר: נראה כי אתם חושבים בצורה חיובית בערך באותה מידה שבה אתה חושבים בצורה שלילית.

45-50 נקודות – טוב: נראה כי אתם נהנים מהיתרונות הרבים אשר נלווים לדפוסים של חשיבה חיובית.

50-55 נקודות – מצוין: נראה כי חשיבה חיובית הינה כה טבעית עבורכם, עד שאינכם צריכים להתאמץ כדי לחשוב בצורה חיובית.


מעל ל-55 נקודות: נראה כי אתם מיקום אחר כלשהו, מפני שעם דרגת אופטימיות כמו שלכם, קרוב לוודאי שאתם מקרינים הרבה אור ושמחה על הסביבה הקרובה שלכם – דבר אשר הינו נדיר למדי בתקופה שבה אנו חיים.


חשיבה חיובית כדרך חיים – כיצד עושים זאת?

חשיבה חיובית כדרך חיים הוא נושא אשר מעסיק לא מעט אנשים בתקופה האחרונה, בייחוד מאז תופעת העידן החדש אשר ידועה בשם "הסוד". מסיבה כלשהי היוצרים של הספר והסרט בחרו – אולי מסיבות כלכליות – לא לחלוק עם הקהל שלהם יותר מדי מידע מעשי בנושא של חשיבה חיובית, לכן המטרה של המשך מאמר זה היא להביא בפניכם, הקוראים, מספר כלים מעשיים שיעזרו לכם לאמץ חשיבה חיובית כדרך חיים מעשית ומהנה.

· משחק ה"אני שמח ש..." – המטרה של משחק זה היא לקחת אירוע שהאדם מגדיר כאירוע שלילי, ולאפשר לאותו אדם להסתכל עליו בצורה אחרת, באמצעות חשיבה חיובית, על מנת להרחיב את תפיסתו את המצב בתודעתו. אז איך משחקים? אדם אחד מציין אירוע שלילי כלשהו, נניח שהוא פוטר ממקום עבודתו, ואומר "פוטרתי ממקום עבודתי, אבל אני עושה כמיטב יכולתי להישאר רגוע". השחקנים האחרים במשחק צריכים לגרום לאדם להתחיל לחשוב בדפוסים של חשיבה חיובית, על ידי אמירת דברים כמו "אבל עכשיו כשאינני עובד יהיה לי יותר זמן ל..." ואז השחקן הראשון משלים את החסר, למשל "להשקיע בגינה, ליצור מוזיקה, לצייר, למצוא עבודה טובה יותר" וכיוצא באלה. אחד מהיסודות העיקריים של חשיבה חיובית הוא למצוא את הטוב גם במצבים אשר נתפסים על ידי האדם כשליליים, ומשחק זה מהווה הזדמנות טובה לאמץ חשיבה חיובית כדרך חיים.

· חיפוש קרבתם של אנשים חיוביים – אין ספק כי התרועעות בקרב אנשים ציניים ושליליים בסופו של דבר תשפיע באופן שלילי על האדם, אפילו אם הוא מעיד על עצמו כבעל חוסן נפשי מיוחד במינו. בדומה לכך, התרועעות בקרב אנשים חיוביים תעזור לכל אדם לאמץ את ההרגל של חשיבה חיובית כדרך חיים, ותשמש עבורו כתזכורת קבועה לכך שתמיד אפשר – ואפילו מומלץ – להסתכל על חצי הכוס המלאה.

· הוקרת תודה – אנשים רבים טורחים לשחזר בתודעה שלהם אירועים שליליים רבים אשר הם היו מעדיפים לשכוח, מה שגורם להם להרגיש רע חרף העובדה שאותו אירוע שייך לעבר וקיים אך ורק במוחם. במקום זאת מומלץ להתמקד בכל ההישגים והדברים החיוביים שקורים, ולהקדיש את הזמן הראוי על מנת להוקיר תודה על התרחשותם. בנוסף על כך, מומלץ להכין מחברת שכל מטרתה היא לשמש כיומן הוקרת תודה, בו ניתן לרשום מדי יום ביומו את כל הדברים עליהם אתם מוקירים תודה.

 חשיבה חיובית – הדגמת כוחה של חשיבה חיובית באמצעות ניסוי.

· אנשים רבים מתחילים להאמין יותר ויותר בכוחה העצום של חשיבה חיובית, ובתועלת הרבה אשר נלווית לאימוץ של חשיבה חיובית כדרך חיים. אולם עד כמה חזקה ההשפעה של חשיבה חיובית? זה בדיוק מה שמסארו אמוטו – מרפא אלטרנטיבי מיפאן – ניסה לבדוק באמצעות ניסוי שהוא תכנן, אשר מטרתו היא בדיקת עוצמת ההשפעה של חשיבה חיובית.

· אמוטו התפרסם לראשונה בעקבות מחקר קודם אודות כוחה של חשיבה חיובית, כאשר הוא הופיע בסרט "בליפ" והציג את הניסוי שהוא ערך לגבי ההשפעה של חשיבה חיובית על מולקולות של מים. בניסוי זה אמוטו הראה כי מחשבות של בני אדם – ואין זה משנה אם מדובר בחשיבה שלילית או חשיבה חיובית – משפיעות על המציאות החיצונית באופן שאינו משתמע לשני פנים, ובמקרה הזה על מולקולות של מים.

· הניסוי של מסארו אמוטו לגבי ההשפעה של חשיבה חיובית על אורז

· ניסוי האורז של אמוטו נחשב לאחד מהניסויים המפורסמים ביותר – אותו כל אחד יכול לשחזר בכוחות עצמו – אשר מדגימים, הלכה למעשה, את כוחה של חשיבה חיובית. הניסוי פשוט למדי, ומה שאמוטו עשה הוא להניח מנות שוות של אורז מבושל בתוך שני מיכלים. על מיכל אחד הוא כתב "תודה לך" ועל המיכל השני הוא כתב "טיפש שכמותך". הוא הורה לתלמידי בית ספר להקריא בקול רם את מה שכתוב על המיכלים בכל פעם שהם חלפו לידם. לאחר שלושים יום, האורז במיכל עם המחשבות החיוביות בקושי השתנה, בעוד האורז אשר היה במיכל השני היה רקוב ומלא בעובש.

· אם אין בכך מספיק על מנת לשכנע אתכם בדבר ההשפעה של חשיבה חיובית על המציאות החיצונית, כנראה שיש לכם מידה בריאה של ספקנות. אולם ספקנות איננה נמדדת אך ורק ביכולת לבטל דברים על סמך דעות קדומות, היא צריכה גם להיות מספיק ספקנית כדי לבדוק – באמת ובתמים – את התיאוריות המוצעות ולהעמיד אותן במבחן. מסיבה זו, על מנת שתוכלו להוכיח לעצמכם מהו כוחה האמיתי של חשיבה חיובית, אתם מוזמנים לנסות לשחזר את הניסוי ולערוך אותו בביתכם – כפי שקראתם זה ניסוי שמאוד פשוט לערוך. רק הקפידו על כך שאתם מקדישים 30 שניות במשך פעמיים ביום של חשיבה חיובית וחשיבה שלילית לכל אחד מהמיכלים. כמו גם, עליכם להקפיד להשתמש באורז מבושל, מפני שרכיב המים הוא הגורם אשר עוזר להפיק את התוצאות.

חשיבה חיובית – מספר ציטוטים בנושא של חשיבה חיובית

"לעומת חשיבה שלילית, חשיבה חיובית מאפשרת לאדם לעשות כל דבר בצורה הרבה יותר יעילה" – זיג זגלר

"אדם אשר מתרגל בחייו חשיבה חיובית רואה את הבלתי נראה, מרגיש את הבלתי מורגש ומגשים את הבלתי אפשרי" – אנונימי

"ייתכן כי חשיבה חיובית לא תעזור לכם לפתור את כל הבעיות אשר מטרידות אתכם, אולם היא תעצבן מספיק אנשים כך שיהיה משתלם עבורכם לאמץ דפוסים של חשיבה חיובית" – הרם אלברייט

"ברגע שהאדם מחליף דפוסים של חשיבה שלילית בדפוסים של חשיבה חיובית, או אז הוא מתחיל להיות עד לתוצאות חיוביות בחיי היום יום שלו" – ווילי נלסון

"חשיבה חיובית היא האמונה אשר מוביל להישגים, לא ניתן לעשות דבר ללא תקווה או ביטחון" – הלן קלר