מודעות עצמית

כיצד לענות על שאלות בנושא מודעות עצמית?

מודעות עצמית היא חלק חשוב מאוד ובלתי נפרד מכל תהליך אשר בו עוסק האדם, בין אם מדובר בתקשורת עם אנשים אחרים, בתקשורת בין האדם לעצמו, ביצירת אמנות, בעבודה, במשחק וכיוצא באלה. למעשה, מודעות עצמית תמיד נמצאת אי שם ברקע, ובין אם לאדם יש רמה גבוהה של מודעות עצמית או רמה נמוכה של מודעות עצמית, העובדה היא שבכל רגע ורגע דימוי עצמי מלווה את האדם ברמה כזו או אחרת. ככל שהאדם מפתח רמה גבוהה יותר של מודעות עצמי, כך הוא עשוי להבין בצורה מלאה יותר – ומדויקת יותר – את התהליכים השונים אשר מתחוללים בתודעה שלו ובגוף שלו, כמו הרגשות שהוא מרגיש במצבים שונים והתנהגויות בדרכים מסוימים במצבים מסוימים לעומת התנהגויות בדרכים אחרות במצבים אחרים. תהליך הפיתוח של מודעות עצמית מאפשר לאדם ליהנות מהחופש לשנות את הדברים שברצונו לשנות בעצמו, על מנת שהוא יוכל ליצור לעצמו את החיים שהוא באמת רוצה לחיות. כאשר אדם אינו נוקט צעדים על מנת לפתח מודעות עצמו, הסיכויים שלו לערוך שינויים בחייו או לקבל את עצמו כמו שהוא פוחתים במידה ניכרת.

כאשר עונים על שאלות בנושא מודעות עצמית, הטיפ החשוב ביותר שאפשר לתת הוא שבמקרה הזה מומלץ לא להסתפק בתשובות קצרות ולעניין, אלא להפך – על מנת שתהיו מסוגלים לגלות על עצמכם כמה שיותר, ועל ידי כך לפתח מודעות עצמית גבוהה יותר, ככל שתענו על השאלות בצורה מלאה ומורחבת, כך שאלות אלה ימלאו את התפקיד אשר אותו הן נועדו למלא: להעניק לאדם את ההזדמנות לפיתוח דימוי עצמי גבוהה יותר וללמוד יותר אודות עצמו. מסיבה זו בעת שעונים על שאלות בנושא מודעות עצמית, יש לענות תשובות מפורטות ולא לחסוך במילים. לאחר שעניתם תשובות מפורטות, תפרטו עוד קצת, רק על מנת להיות בטוחים.

יחד עם זאת שיש לענות על השאלות בצורה מחושבת ומפורטת, צריך גם לדעת להרפות ולתת לתשובות לעלות מעצמן מבלי להקדיש לשאלות יותר מדי מחשבה. בנוסף על כך, אם אתם מרגישים כי אתם מעוניינים לענות על השאלות לפי סדר משלכם, אל תהססו לעשות זאת, מפני שלסדר בו מופיעות השאלות בנושא מודעות עצמית אין כל חשיבות – והסדר שתעניקו להן חשוב הרבה יותר.

חשוב גם לזכור כי בעת שעונים על שאלות בנושא של מודעות עצמית, על מנת להפיק את מרב התועלת משאלות מסוג זה יש לענות עליהן ממקום של חקירה וניסוי, ולא ממקום של שיפוטיות וביקורת. הסיבה שאנו מציינים זאת היא מפני שחלק מהשאלות עשויות להיראות כאילו שמדובר בהאשמות, אך יש לזכור כי מדובר בשאלות לפיתוח של מודעות עצמית גבוהה יותר שמטרתן לעזור לכם לגלות מי אתם באמת. לכן ההמלצה הטובה ביותר שאנו יכולים לתת היא לענות על השאלות בכנות ובעדינות, לזכור כי מדובר בשאלות אשר ביניכם לבין עצמכם ולרגע להניח בצד את השיפוטיות והביקורתיות – אל דאגה, הם לא ייעלמו, בינתיים...

פיתוח של מודעות עצמית באמצעות שאלות

בהמשך המאמר מובאים בפניכם שאלות רבות אשר מטרתן היא לעזור לכם לפתח מודעות עצמית בקשת רחבה ומגוונת של נושאים. אמנם נכון הדבר כי אלה לא כל התחומים העיקריים בחיים, וייתכן שחלקם לא יהיו רלוונטיים עבור אנשים מסוימים, עדיין מדובר בתחומים אשר מעסיקים חלק ניכר ביותר מהאוכלוסייה הכוללת של המין האנושי כיום. בין היתר, שאלות אלה עוסקים בפיתוח מודעות עצמית לגבי נושאים חברתיים, פיתוח מודעות עצמית לגבי נושאים רגשיים, פיתוח מודעות עצמית לגבי נושאים רוחניים, פיתוח מודעות עצמית לגבי נושאים של קריירה וכסף ושאלות נוספות שמטרתן לפתח מודעות עצמית באופן כללי.

פיתוח מודעות עצמית בנושאים רגשיים

 הכינו רשימה שבה תפרטו שלושה אירועים או זמנים בחיים שלכם בהם חוויתם את מידת האושר הגדולה ביותר אשר חוויתם מעודכם. הקפידו לציין את האירועים או הזמנים האלה בצורה מדויקת ככל האפשר, בלי לחסוך במילים. שחזרו את החוויה ותחוו אותה בשנית ותחשבו: אילו דברים היו קיימים באותו זמן, אשר גרמו לכם להרגיש כל כך מאושרים? כיצד הרגשתם לגבי החיים שלכם באותו פרק זמן שהייתם מאושרים עד הגג?

 מה הם הדברים אשר גורמים לכם להרגיש פחד כאשר אתם מקדישים להם מחשבה? לאחר שחשבת על כך, הקדישו מספר רגעים למחשבה על הסיבות לכך שאתם מרגישים את הפחד הזה ומה אתם יכולים לעשות על מנת להתגבר עליו. בנוסף על כך, תחשבו לרגע מה יקרה במצב הגרוע ביותר שבו הפחד שלכם יתממש?

 כיצד אתם מגדירים – מדובר בהגדרה האישית שלכם, לא מהמילון – את המושג החמקמק שנקרא "אהבה"? אילו אמונות גיבשתם לאורך השנים לגבי אהבה? האם אתם מאמינים שאהבה היא דבר בלתי אפשרי, שאהבה זה דבר מפחיד, שאהבה זה דבר קשה? הקדישו לכך מספר רגעים ונסו לאתר את הרגע המדויק אשר בו גיבשתם את האמונה המגבילה שלכם ותבחנו האם אתם עדיין מחזיקים בה. אם כן, האם ייתכן שהגיע הזמן להיפטר ממנה ולהחליף אותה באמונה יעילה יותר? אם כך הדבר, מה הייתם רוצים להאמין לגבי אהבה? אולי שהיא אפשרית, שאהבה מזיזה עולמות, שאהבה באה בקלות וכיוצא באלה.

עד כמה אתם שולטים ברגשות שלכם? בנוסף על כך, באיזה מצבים אתם מתקשים לשלוט על הרגשות שלכם? באילו מצבים אתם נוטים להסתיר את הרגשות שלכם מפני אנשים אחרים? מהי הסיבה לכך שאתם מנסים להסתיר את הרגשות שלכם? איזו הרגשה הייתם רוצים שתלווה אתכם לאורך חיי היום יום שלכם?

פיתוח מודעות עצמית בנושאים חברתיים

 מהם סוגי האנשים אשר עמם אתם מעדיפים לבלות בזמן הפנוי שלכם? למשל, יש אנשים אשר מעדיפים לבלות עם אנשים מצחיקים, אנשים בעלי בטחון עצמי, אנשים מצליחים, אנשים אופטימיים, אנשים ציניים, אנשים שאוהבים לקרוא, אנשים שאוהבים מסיבות, אנשים שאוהבים ספורט, אנשים שאוהבים להתווכח ועוד אינספור סוגים שונים של אנשים. לאחר שגיליתם את סוגי האנשים האהובים עליכם במיוחד, הקדישו לכך מספר דקות ותחשבו מהי הסיבה שאתם אוהבים לבלות דווקא עם אנשים מסוג זה? מה הם נותנים לכם שאנשים אחרים לא נותנים? מה הם מאפשרים לכם לעשות? האם אנשים אלה דומים לכם באישיות שלהם, או שמא הם ההפך הגמור מכם?

 כמה חברים יש לכם, וכמה מתוכם הייתם מוכנים להגדיר בתור חברי אמת? מהם הדברים שאתם אוהבים לעשות יחד איתם?

 כמה חברים אמיתיים אתם רוצים שיהיו לכם? בנוסף על כך, עד כמה הייתם רוצים שיחסי חברות אלה יהיו עמוקים? מה יהיה המאפיין העיקר של יחסים אידיאליים אלה? האם יהיה מדובר ביחסים אשר מושתתים על שיחות נפש, על פעילויות משותפות, על עבודה, על משחקים?

· מהיכן אתם מכירים את החברים שלכם? האם פגשתם אותם בעבודה, בשכונת המגורים שלכם, באירוע תרבות? האם הכרתם אותם דרך חברים אחרים, דרך בני משפחה, דרך רשת האינטרנט? האם אלה חברים וותיקים מהילדות או חברים חדשים שהכרתם יחסית לא מזמן? ומדוע אתם עדיין חברים של החברים שלכם? מה הדרך שבה הכרתם את החברים שלכם אומרת עליכם?

פיתוח מודעות עצמית בנושאים רוחניים ומוסריים

· האם אתם מאמינים באלוהים? או בניסוח מעט שונה, האם אתם מאמינים בישות גבוהה כלשהי אשר משפיעה בדרך כזו או אחרת על דרכי הפעולה של היקום והיצורים אשר מאכלסים אותו? מדוע בחרת דווקא באמונה זו, ומה בחירתך באמונה זו אומרת עלייך ועל העולם שבו אתה מאמין שאתה חי?

· האם בתקופת הילדות שלכם – ואין זה משנה אם מדובר בילדות המוקדמת או בילדות המאוחרת – חוויתם חוויה כלשהי אשר הטביעה עליכם את החותם שלה בכל הנוגע לאלוהים או לדת? האם חוויה זו חיזקה את האמונה שלכם באלוהים (או ישות עליונה אחרת), או שמא חוויה זו החלישה את האמונה שלכם?

 ואם אתם אכן מאמינים בקיומו של אלוהים, מהם המאפיינים אשר אתם משייכים לאלוהים הזה? האם הוא אל רחום וחנון או שמא אל זעם מטיל אימה? האם אלוהים מושך בחוטים או שמא אלוהים עוזר למי שעוזר לעצמו? מה גרם לכם להאמין כי האלוהים אשר בו אתם מאמינים מחזיק דווקא במאפיינים האלה ולא במאפיינים אחרים? ובהתאם למאפיינים אלה, מהי מערכת היחסים ביניכם לבין האלוהים שבו אתם מאמינים? לאיזו מערכת יחסים אחרת בחיים שלכם דומה מערכת היחסים שלכם ביניכם לאלוהים?

פיתוח מודעות עצמית בנושאים אישיים

 אילו כישורים ומיומנויות הספקתם לרכוש לאורך השנים שחלפו? מהם ההישגים אשר מעוררים בכם את מידת הגאווה הגדולה ביותר? תערכו רשימה של כל הכישורים וכל המיומנויות אשר רכשתם במהלך החיים שלכם, וכיצד כישורים ומיומנויות אלה עזרו לכם להשיג את כל ההישגים שאתם כל כך גאים בהם.

· חיזרו אחורה בזמן עד לרגע הראשון שבו אתם זוכרים את עצמכם (אשר למעשה את אחד מהרגעים הראשונים של פיתוח מודעות עצמית בסיסית) ותסקרו סקירה מהירה את כל החיים שלכם עד כה, ותרשמו את עשרת האירועים אשר השפיעו על החיים שלכם במידה המשמעותית ביותר. לאחר מכן, תכתבו מדוע אתם חושבים כי אירועים אלה היו כה משמעותיים עבורכם ועבור בני האדם אשר הפכתם להיות.

 מהי התקופה בחיים שלכם אשר זכורה לכם כתקופה הטובה ביותר בחיים שלכם? האם מדובר בתקופת בית הספר היסודי, בתקופת התיכון? תקופת האהבה הראשונה? תקופת הלימודים באוניברסיטה? מדוע דווקא התקופה הזאת היא התקופה האהובה עליכם יותר מכל? בנוסף על כך, הקדישו לכך מספר רגעים ותחשבו על התקופה בחיים שלכם אשר זכורה לכם כתקופה הפחות אהובה עליכם בחיים שלכם.

 תערכו רשימה ובה תכתבו את חמשת התכונות החזקות ביותר שלכם. זה יכול להיות לפי מה שאנשים אחרים אמרו לכם בעקבות ההתרשמות שלהם מכם, אולם מכיוון שמדובר בשאלות לפיתוח מודעות עצמית, רצוי שתכתבו את חמשת התכונות החזקות ביותר שלכם לדעתכם האישית.

פיתוח מודעות עצמית בנושאים של קריירה ועבודה

 מהי הדרך העיקרית אשר באמצעותה אתם מרוויחים את הכסף שלכם? חיזרו אחורה בזמן ותסקרו את המסלול שעשיתם בחייכם ותאתרו את הרגע הראשון אשר הוביל לכך שכרגע אתם עובדים במה שאתם עובדים. האם אי פעם דמיינתם שבסופו של דבר זו תהיה העבודה שלכם? עד כמה עבודה זו קרובה לחלומות שהיו לכם בתור ילדים קטנים?

 האם אתם אוהבים את העבודה שלכם? אם כן, מה בדיוק אתם אוהבים בעבודה שלכם? ואם לא, באיזו עבודה הייתם רוצים לעבוד במקום ומה אתם צריכים לעשות על מנת שזה יקרה?

מהי ההגדרה האישית שלכם למושג "הצלחה"? האם הצלחה מבחינתכם נמדדת יותר במונחים של דברים מוחשיים וחומריים כמו כסף ורכוש, או שמא מדובר בהצלחה אשר נמדדת בדברים פחות מוחשיים כמו שביעות רצון, עניין וסקרנות?


Share to Facebook Facebook Share to WhatsApp WhatsApp Share to LinkedIn LinkedIn Share to Google+ Google+