חרדות שונות והתמודדות איתן

סוגי חרדה שונים והתמודדות איתם

חרדה גוזלת מאיתנו את האושר האפשרי. כולנו רוצים להרגיש שאנחנו יצירתיים, כישרוניים ומספיק
חרדה גדולה מאוד
 
 
 
 
 
 
 
 
 חזקים לשלוט בחיינו ולהצליח בהשגת המטרות שלנו. האמת היא, שכולנו אכן מסוגלים לכך!

כשם שרצונות אלו הן חלק טבעי מאיתנו, כך גם
חרדה ופחד מהווים חלק בלתי נפרד מחיינו. חרדה היא האויב הגדול ביותר של האדם והיא זו שגורמת לכישלונות, לבריאות לקויה, ולמערכות יחסים לא מוצלחות. 

בשונה מפחד, האיום במצב של
חרדה אינו מוגדר ומקורו סובייקטיבי.
בשונה מפוביה, עוצמתה של חרדה קטנה יותר והיא בדרך כלל חולפת מהר יחסית .  

חרדה היא תחושה מעורפלת, לא נעימה, שמהולים בה חשש ומצוקה. במקרים קשים מופיעה הפרעת
חרדה , שבה קיימת תחושה תמידית של חרדה , בתוספת לעצבנות, דאגה, מתח, רעד, סחרחורות ועוד.

הפרעת חרדה כזו עלולה להופיע בעקבות חוויה קשה של מצוקה.

אצל ילדים מתעוררת לעיתים חרדה מפני  נטישה – חשש מאובדן אדם שהילד תלוי בו מאוד, בדך כלל הורה.
חרדה זו מתבטאת בכך שהילדים פוחדים להתרחק מהבית וללכת לאיבוד.

בהמשך הם גם סובלים
ממצב של חרדה חברתית אשר מונעת מהם בנחרצות ליצור קשר עם אנשים לא מוכרים. בדרך כלל מונעת חרדה זו את רוב הקשרים החברתיים של הילד. 
בארה"ב נמצא ש- 85% מהילדים המסרבים ללכת לבית הספר סובלים
מחרדה חברתית

תיאוריות שונות תופסות את מצבי
חרדה בצורות שונות.

התיאוריה הפסיכואנליטית , אשר מקבלת את ההגדרה הבסיסית לחרדות, רואה מצב של חרדה כאיתות פנימי בדבר סכנה נפשית המתעוררת בגלל איום על האינסטינקטים הבסיסיים, ומתקשרת לזיכרונות מוקדמים או צפויה למימוש משאלה לא מודעת בגלל האיסורים של האני העליון.

תיאוריה זו מניחה כי כשהאדם אינו מודע לחרדה שלו, מופיעים סימפטומים פיסיים, כגון הזעה, נשימה קצרה, רעד, סחרחורת, דופק מהיר וכד".

בתיאוריה האקזיסטנציאליסטית נתפסת
חרדה כהרגשה המלווה את מודעותו של האדם לכך שהוא חי בעולם חסר משמעות, לא הרמוני ולא צפוי.

האנליטיקאית הניאו-פרוידיאנית, קרן הורני, טבעה את המושג חרדה בסיסית והיא טענה שמצב של חרדה הוא למעשה תחושת חוסר האונים של הילד.

החרדה מבטאת את המצב העמוק של היעדר בטחון, והדרכים שבהן לומד אדם להתמודד עם החרדה שלו מעצבות את אישיותו.
קרן הורני נחשבת כאחת שהציבה דרכים חדשות בפסיכולאנליזה (כך גם נקרה ספרה של קרן הורני שהתפרסם ב 1966 )

סוגי חרדות

התקף חרדה:

אנשים רבים מתארים התקפי חרדה כמצבים המתרחשים מעצמם וללא סיבה חיצונית הנראית לעין. התקף חרדה מכונה גם התקף פאניקה והוא מאופיין בהופעה פתאומית וחזקה של פחד או אימה.

להתקף חרדה ישנם מרכיבים רגשיים (תחושת אימה, בהלה, חשש), קוגניטיביים (חשש מפני סכנה מאיימת, חיצונית או פנימית), פיזיולוגיים (עליה בקצב פעימות הלב, רעד בגוף) והתנהגותיים -תגובה המכונה: תגובת הילחם או ברח.

אלו שחוו התקף חרדה סבורים לעתים קרובות שהוא נגרם בעטיה של מחלה פיזית קשה, לרוב חשש מהתקף לב. פעמים רבות המצוקה הנפשית מהתקפי חרדה נובעת מהחשש מההתקף הצפוי הבא, ולא רק מההתקפים עצמם.

לפיכך חלק משמעותי בטיפול בהתקפי חרדה היא קבלה עצמית והבנה שהתקף החרדה אינו מנבא סכנה אמיתית. כאשר החשש מפני התקפי חרדה פוחת, פוחתת באופן משמעותי המצוקה ובסופו של דבר גם תדירות ההתקפים.

אגרופוביה:

חרדה מיציאה מחוץ לבית.  חרדה ממרחבים גדולים ופתוחים כגון: כבישים, רחבות וכו" . האגורפוביה  מתפתחת לעיתים קרובות כתוצאה משורה של התקפי חרדה , ומהחשש שהם יפקדו את האדם כשהוא מצוי בציבור.

האגורפוביה עלולה לשבש חיים תקינים, שכן האנשים שחווים אותה נמנעים כמה שיותר מלצאת מהבית על מנת לא לגרום להחרפת החרדה.
אלו שלא חוו אותה מתקשים להבין את הקושי שלפניו עומד האגרופוב בשעה שהוא מנסה לגבור על תחושת החרדה שלו.
 

חרדה חברתית:

המאפיין העיקרי של חרדה חברתית הוא הופעתם של תסמיני חרדה, עד התקף חרדה מלא, בשל עשיית פעולה בעלת אופי חברתי כלשהו.

דיבור לפני קהל, למשל, עלול ליצור חשש גם אצל אדם שאינו סובל ממצב של חרדה חברתית , אך אצל הלוקה ב- חרדה חברתית, החשש יהיה גדול בהרבה ויקשה על חייו באופן ממשי. 

תסמיני חרדה חברתית הפוקדים את האדם יוצרים מעגל קסמים, שכן לחרדה הראשונית שלו מתווספת חרדה נוספת, עזה לא פחות, שמא אחרים ישימו לב למצוקתו.

מעריכים ש-1 מכל 13 אנשים בעולם סובל מבעיית חרדה חברתית.

גם פעילויות שאינן גורמות לאדם נורמלי כל חרדה, כמו כתיבה בציבור או אכילה בפומבי ואפילו הצבעה בבחירות, יכולות להיראות כה מפחידות לסובלים מחרדה חברתית, עד שהכורח להימנע מהן יכתיב את מסלול חייו.

חרדה מתמשכת: 

הסובלים ממנה מתמודדים עם תסמינים פסיכולוגים וגופניים כאחד הכוללים לדוגמה, הפרעות שינה, קצב לב מהיר, כאבי ראש, קוצר נשימה ועוד.

במישור הרגשי והקוגניטיבי היא גורמת לדאגה וחרדה בלתי פוסקות לגבי מספר תחומי חיים מרכזיים.

לעיתים קרובות מאוד הפרעה זו נלוות להפרעות פסיכיאטריות נוספות . 


סוגים נוספים של  חרדות
:

חרדות שונות פוגעות במגוון רב של אוכלוסיות, כולל אוכלוסיות בריאות המתפקדות באופן נורמטיבי והן באות לידי ביטוי בתחושות ותגובות כגון:
 • אי-נוחות במקומות ציבוריים והומים
 • הימנעות חברתית
 • נדודי שינה 
 • קושי בקבלת החלטות
 • אי לקיחת סיכונים
 • הימנעות מעמידה בפני קהל
 • דאגנות יתר
 • כאבים פיסיים ללא סיבה
 • מחשבות מפחידות

  והרשימה עוד ארוכה וניתן למנות אינסוף תחושות דומות שתוארו על ידי אנשים שלקו בחרדות.
  התחושות משתנות מאדם לאדם ולא כולם חווים את אותם תחושות, אפילו אין זה מתחייב בין שני אחים זהים.

סוגי חרדות שונים ופחות מדוברים:

 • חרדה מפני דחייה
 • חרדה מכישלון
 • חרדת טיסה
 • חרדה ממקומות לא מוכרים
 • חרדת גבהים
לכל אחד מאיתנו דרגת עמידות שונה; מה שעלול לגרום מתח רב אצל אדם אחד לא בהכרח יפעל ברמה כזאת אצל אחר.

אך בין אם אנו מתייסרים ממצב של חרדה קיצונית ומתופעות המצוקה הנלוות לה, ובין אם אנו סתם סובלים מתחושת חרדה כללית, מתח ואי נוחות - כולנו רוצים להרגיש טוב יותר!
להרגיש נינוחים ובטוחים בעצמנו ולמצות את הפוטנציאל הטמון בנו.

האם הדבר אפשרי? האם קיימת דרך מוצא מפני מצבי חרדה , פחד ומתח? התשובה לכך היא בהחלט כן! על אף שהלוקים במצב חרדה חשים לעיתים כאילו נגזר דינם לחיות לנצח בדרך זו, יש לזכור כי חרדה אינה חייבת להיות חלק מהחיים ובהחלט ניתן למגר אותה.

כולנו בשלב כזה או אחר בחיינו חווים את תחושת החרדה, כולי תקווה שקריאת הציטוטים הללו אשר בחלקם משעשעים, תסייע בהפגת תחושת החרדה שלך.

להלן רשימת ציטוטים נבחרים שאספתי על חרדות:

"הזהר במה שאתה משקה את חלומותיך. השקה אותם בדאגה או חרדה והם יצמיחו עשבים שיחנקו את החיים מחלומותיך. השקה אותם באופטימיות ובפתרונות ותקצור הצלחה. תמיד השאר דרוך ומוכן לרגע בו תוכל להפוך בעיה להזדמנות להצלחה..."   לאו-צה

"המקום שבו נמצאות החרדות הגדולות ביותר שלך, הוא גם המקום שבו נמצאת יכולת הצמיחה הגדולה ביותר שלך..."   רובין שארמה

"אדם חופשי הוא מי שחופשי מפני חרדה ללכת עד הסוף במחשבתו..."    לאון בלום

"אל תברח מפני החרדות שלך, תמיד רוץ לעברן..."      רובין שארמה

" חרדה הינה תגובה טבעית להתקרבות לאמת..."    לאו-צה

"לפי מספר מחקרים, גורם חרדה הגדול ביותר של בני האדם היא נאום בפומבי. מספר שתיים הוא מוות. מוות הוא מספר שתיים; זה נשמע הגיוני? זה אומר שבהלוויה, אדם ממוצע יעדיף להיות בתוך ארון המתים מאשר לשאת את נאום ההספד???"            ג"רי סיינפלד
 
"לאומנות קיצונית, חרדה , גזענות, קנאות דתית; אלו הן הדרכים למשוך אנשים אם אתה מנסה לארגן בסיס המוני של תמיכה במדיניות שלמעשה מיועדת למחוץ אותם..."     נועם חומסקי

"כל מה שאנחנו עושים בחיינו מבוסס על חרדה . בעיקר האהבה.                מל ברוקס

"יש דברים רבים שהיינו משליכים, אילולא היתה לנו חרדה שאנשים אחרים עלולים להרים אותם..."        אוסקר ווילד

"אנחנו רק צריכים לא לפחד, לדעת שתמיד יש לנו אופציה, שאנחנו לא חסרי אונים. דרקון הוא דרקון רק בגלל חרדה שלך ממנו. כשאתה נטול חרדה, הוא הופך ללטאה..."              גבי ניצן

"אני מאמינה שכל אירוע בחיי קרה בשעה שהייתי צריכה לבחור בין אהבה לבין חרדה ..."   אופרה וינפרי

"אנחנו משתדלים להיות פחדנים כאשר אחרים תאבי בצע, ותאבי בצע כאשר אחרים במצב של חרדה ..."          וורן באפט

"אינני מתרעמת על אוהבי האמת אלא על האמת עצמה. איזו הקלה או נחמה יש באמת בהשוואה לסיפור? איזו תועלת מביאה האמת בחצות הלילה, בחושך, כשהרוח שואגת בארובה כמו דוב מרוגז? כשהברקים מטילים צללים על הקיר והגשם נוקש על החלון בציפורניו הארוכות? לא. כשמצב של חרדה וקור מקפיאים אותך באכזריות במיטה כמו פסל, אין לצפות שהאמת האכזרית במערומיה תמהר לבוא לעזרתך. אז את זקוקה לנחמה הרכה והמלטפת של הסיפור. לביטחון המפייס והמערסל של השקר..."                 - דיאן סטרפילד

"פאפא יאנארוס מחה את עיניו בהתמרמרות. הביט סביבו פן ראה אותו מישהו בקלקלתו. התאפק; אולם הנעימה הזאת, שנים כה רבות לאחר ששמעה, עדיין הוסיפה לקרוע את לבו. כאילו הוסרה הקליפה הדקה העוטפת את התוך של בני-האדם, הקליפה העשויה דאגות יום-יום ופשרות מתוך חרדה, והנעימה העצורה התפרצה משוחררת, ללא רסן. כל הנוראות שחשש פאפא יאנארוס כי הן נמצאות בתוך תוכו ולא העז לחשוף אותן לאוויר העולם, שוחררו על-ידי הנעימה הזאת, ופאפא יאנארוס הביט מזועזע במה שנגלה לו בקרבו ובקרב העולם..."           ניקוס קאזאנצאקיס

"אף על פי כן רחשתי לו כבוד, ולא הסברתי לעצמי את הרגש הזה; רגש של חרדה , כבוד וחמלה. הוא היה אמיץ, ישר, עני, האמין במאבקו, היה מוכן להקריב את עצמו בכל רגע למען יוון. בפלוגתו אין לך בטחון שלא תיהרג, אך מובטח לך שלא תיכלם. הקצין שלנו הוא מן האנשים הנדירים כל-כך בשפל המוסרי של ימינו, שמעל לטובת עצמם ולאושרם הם מעמידים רעיון; ייתכן שהרעיון צודק, ייתכן שהוא מוטעה; אבל הם מקריבים חייהם למענו..."
- ניקוס קאזאנצאקיס

" חרדה מן הזולת נובעת מן העובדה שהוא חפץ להופכנו לקרש קפיצה למטרותיו..".   אנדרה מורואה 

"האדם ביש-המזל הקים לו מחיצה, שלדעתו אין לעבור אותה, מסביב לישותו העלובה והפעוטה. בתוכה הוא מבקש לעצמו מפלט ומנסה להביא מעט סדר ובטחה לחייו. מעט אושר. הכל צריך להתנהל בשביל הנדוש, בשגרה המקודשת, ולהתאים לכללים פשוטים ובטוחים. בתחומי מחיצה מסוגרת זו, כשהוא מבוצר בפני ההתקפות האיומות של הבלתי-ידוע מתנהלות ודאויותיו הקטנטנות בזחילה, בלתי-נפגעות כמרבי-רגליים. יש רק אויב אחד ויחיד, אכזרי ואיום, השנוא כמוות והמטיל חרדה מוות, הלא הוא - הוודאות הגדולה..."   ניקוס קאזאנצאקיס

"הדפוס של אלימות קטלנית המונית, התופעה הזאת שאנו מכנים מלחמה, ממשיכה להתקיים בזכות תסמונת חרדה - אשמה - שנאה שמועברת באופן שמאוד דומה למחלה על-ידי התניה חברתית. אף שהיעדר חסינות למחלה הזאת הוא דבר אנושי מאוד, המחלה עצמה אינה הכרחית ואינה חלק מהמצב הטבעי של הקיום האנושי. בין אותם דפוסים מותנים שמעבירים את וירוס המלחמה ניתן למצוא את הבאים - הצדקה של טעויות העבר, רגשות של הצדקה עצמית והצורך לתחזק רגשות כאלה..."                                פרנק הרברט

"כל שאני יכול לקוות ללמד את בני הוא לומר את האמת ולא להיות עם חרדה מאף אדם..."      אדוארד מורו  

"אם יש לך חרדה מנפילה מאופניים - אל תעלה עליהן כלל..."   לאנס ארמסטרונג

"המפתח לעשיית כסף ממניות הוא לא לנטרל חרדה מפניהן..."  פיטר לינץ"

"מי ששואף למשהו נעלה יותר חייב להביא בחשבון שביום מן הימים יקבל סחרחורת. מהי סחרחורת? חרדה מנפילה? אם כן מדוע מסתחרר הראש גם במגדל תצפית מוקף מעקה ביטחון? סחרחורת היא דבר שונה מאשר חרדה מפני נפילה; סחרחורת פירושה שהתהום הפעורה תחתינו מושכת אותנו, מפתה אותנו, מעוררת בנו כמיהה לנפילה, מפניה אנו מתגוננים בבהלה. יכולנו לקרוא לה גם שיכרון חרדה - אדם מודע לחולשתו ואינו רוצה להיאבק בה, אלא להיכנע לה, הוא משתכר מחולשתו ברצונו ליפול באמצע הכיכר, לעיני כול, להיות מטה ועוד נמוך ממטה..."        מילן קונדרה

"נוטים להפריז מאוד בערכן של התאהבויות. התאהבויות מכילות ארבעים וחמישה אחוז חרדה מפני דחייה, וארבעים וחמישה אחוזים תקווה מטורפת שהפעם תהיה החרדה הזו  לשווא, נוסף לעשרה אחוזים צנועים של תחושה רפה של האפשרות לאהבה. אני כבר לא מתאהבת. כשם שכבר איני לוקה בקדחת האביב. אבל כל אחד עלול כמובן להיתקף באהבה... אני רואה באופן צלול מידי כדי להתאהב. התאהבות היא סוג של מחלת נפש, ממשפחת השנאה, הקור, הטינה, השיכרון, ההתאבדות..."             פטר הוגאהבה,

"לעולם אל תתמלא חרדה מכדי ללכת אחרי הזרם ולעולם אל תהיה חרד לקחת את הזרם אחריך..."       אנונימי

"האהבה היא אקראית. חרדה היא בלתי נמנעת..."   אורסון סקוט קארד

"לעם הנצח אין חרדה מפני דרך ארוכה..."    הרב יהושע ויצמן

"אומץ הוא חרדה מלהיחשב פחדן..."      הוראס סמית

"אין לי חרדה מפני האדם שתרגל עשרת-אלפים בעיטות פעם אחת, אך אני חרד מן האדם שתרגל בעיטה אחת עשרת-אלפים פעמים..."     ברוס לי

"אימפולסיביות היא דרך חרדה להיות אמיץ..."    אייל ברינדט

"הרחש הראשון של כל אדם, בהיפגשו עם זולתו הבלתי מוכר לו, הריהו חרדה , זהירות, אי-אמון ואפילו איבה..."      מאקס נורדוי

"מוטב למות פעם אחת ודי, מאשר לחיות עם חרדה מתמידה מפני המוות..."  איזופוס

"אומץ הלב מסכן את החיים, בעוד שמצב של חרדה שומר עליהם..."   ליאונרדו דה וינצ"י

" חרדה , בדומה לכל רגש חזק אחר, אינה יכולה להתמיד במידה אחת במשך הרבה זמן..."   לב טולסטוי

"אל תחפש אושר בחמדנות יתרה, ואל תפתח חרדה מאושר..."      לאו-צה

"עם חרדה - תאבד התקווה, ועם הבושת - חסרון החכמה..." רבי שלמה אבן גבירול

"אני מקווה שיום אחד נוכל לשים בצד את החרדות והדעות הקדומות שלנו ופשוט לצחוק על אנשים..."     ג"ק הנדי
" חרדה יכולה להיות לפעמים תחושה מועילה. אם נאמר, לדוגמא, שאתה אסטרונאוט בירח, ופוחד שהשותף שלך נהפך לדרקולה. בפעם הבאה שהוא הולך לאסוף אבני-ירח, באם! אתה פשוט טורק את הדלת מאחוריו ומשגר את עצמך. הוא עלול לומר לך במכשיר הקשר שהוא לא דרקולה, אבל אתה רק תאמר, "תחשוב שוב, איש-עטלף...".               ג"ק הנדי

" חרדה ואכזריות הולכים יד ביד..."  אונורה דה בלזאק

"אדם החי במצב של חרדה, בדאגה או במהומה איננו בן-חורין. אולם המשתחרר מפני חרדה, הדאגה והמהומה, ישתחרר גם מן העבדות..."  אפיקטטוס

"אם אין אתה מצפה ואינך רוצה לקבל טובה מאיש, אינך צריך לחשוש מאנשים אחרים, כשם שאין דבורה חרדה מדבורה וסוס מסוס..."  אפיקטטוס

"אל תפתח חרדה פן יבזוך על דבריך; אנשי צדק לא יבזוך על זאת, ואשר לאחרים - אל תשים לב לדבריהם. נגר מומחה לא יצטער אם אדם שאינו מבין כלום בנגרות לא יעריך כראוי את עבודתו הטובה..."                      אפיקטטוס

"אילו הצהרתי חד וחלק על כוונותיי, אין ספק כי הים של חרדה נבערת, הפתעה המומה ורשעות מאורגנת, שבו הפלגתי, היה מקים גל גיאות כזה של בהלות ויצרים בכל שכבות החברה, עד כי הספינה היתה מתהפכת. לפיכך נאלצתי לתמרן בלי לשנות כיוון כהוא זה, עד לבוא הרגע שבו השכל הישר הבקיע בבירור דרך הערפילים..."                                     שארל דה גול

"שקרן הוא גיבור כנגד האלוהים ובעל חרדה מפני אנשים..."  פרנסיס בייקון

"הזהב הטהור אינו חרד מכור ההיתוך..."  פתגם סיני

"החרדה העמוקה ביותר שלנו היא לא שמא אנחנו חלשים מדי. החרדה העמוקה ביותר שלנו הוא שאנחנו בעלי עוצמה שמעל לכל שיעור. זה האור שבנו - לא האפלה שבתוכנו - שמפחיד אותנו יותר מכל. אנחנו שואלים את עצמנו - איזו זכות יש לי להיות מבריק, יפהפה, מוכשר ואהוב? למען האמת - איזו זכות יש לך לא להיות? אין שום-דבר נאור בלהצטמק כדי שאחרים לא ירגישו חסרי-ביטחון. ככל שניתן לברק שלנו להאיר אנחנו מעניקים, בלי מודע, רשות לאחרים לעשות כמונו. ככל שנשתחרר מהפחדים שלנו, נוכחותנו תשחרר אחרים מפחד וחרדה.."  נלסון מנדלה

"שמור את  חרדה שלך לעצמך, ושתף את האחרים בעוז לבך..." רוברט לואיס סטיבנסון

" חרדה היא תמיד תוצאה של בורות..."  ראלף וולדו אמרסון

" חרדה היא הכאב הנגרם מתוך ציפיה לרע..."  אריסטו

"דאגה  = חרדה של האדם מעצמו..."   וילהלם שטקל

" מי שמצש של חרדה מונע ממנו לשמוע "לא",  גם לא ישמע "כן"..."  עמוס שוסט

" אין לפתח חרדה מהמוות, אלא מריקנות החיים..."   הרב שלמה אבינר

"כאן נשאלת השאלה: האם עדיף שיאהבו אותך או שיפתחו ממך חרדה ? התשובה היא כמובן ששניהם רצויים, אבל מאחר שקשה לשלב את שניהם, הרי שאם יש לוותר על אחד מהשניים, הרבה יותר בטוח שיפתחו ממך חרדה מאשר שיאהבו אותך..."  ניקולו מקיאוולי

"תגיד ללב שלך ש חרדה מפני הסבל גרועה מן הסבל עצמו, ושום לב אף פעם לא סבל מפני שהלך לחפש את חלומותיו, כי כל רגע של החיפוש הוא רגע של פגישה עם אלוהים ועם הנצח..."       פאולו קואלו

"אנחנו ב חרדה לאבד את מה שיש לנו, בין שזה החיים שלנו ובין שזה הרכוש שלנו. אבל החרדה הזו  נמוגה כשאנחנו מבינים שתולדות חיינו וההיסטוריה של העולם נכתבו באותה היד..."        פאולו קואלו

"האדם אינו צריך לחיות במצב של חרדה מהבלתי ידוע כל עוד הוא יכול להשיג את מה שדרוש לו ואת מה שהוא רוצה..."      פאולו קואלו

"אין שום דבר רע במצב של חרדה, כל עוד לא תיתן לה להשפיע עליך עד חלוף הסכנה. גם להיות היסטרי זה בסדר, אבל בשלב מאוחר יותר כשאתה בגפך. אין בדמעות משהו לא גברי, כשהן מופיעות בחדר האמבטיה כשהדלת נעולה. ההבדל בין גבר פחדן לגבר אמיץ הוא בעיקר עניין של תזמון..."     -רוברט היינליין

"אנשים רבים חשים חרדה מגבהים. לא אני, אני חרד מרחבים...."  סטיבן רייט

"זה היה יום קשה. התעוררתי הבוקר... לבשתי חולצה וכפתור נפל. הרמתי את התיק שלי והידית השתחררה. אני בחרדה מללכת לשרותים..."   רודני דנגרפילד

"לסבלנות יש גבולות. קח אותה רחוק מדי והיא הופכת למצב של חרדה ..."  ג"ורג" ג"קסון

"מי שחי את היעוד שלו, יודע כל מה שהוא צריך לדעת. דבר אחד עושה את החלום לבלתי אפשרי: חרדה מפני כישלון...."     פאולו קואלו

"אומץ הוא התנגדות ל חרדה - שליטה במצב של חרדה, ולא החוסר בה..."  מרק טווין

"הבסיס של האופטימיות הוא חרדה נוראית..."   אוסקר ווילד

"אין לפחד אלא מן החרדה עצמה..."    פרנקלין רוזוולט

"אם האדם אינו בחרדה מדבר, זהו סימן שהוא אינו אוהב דבר, ואז איזו הנאה נשארה לו בחיים..?"      לא ידוע

"זה לא שאני חרדה מהמוות, אני פשוט לא רוצה להיות שם כשזה קורה לי..." וודי אלן

"אדם מתחתן מתוך אהבה גדולה או מתוך חרדה גדולה..."  לא ידוע

"אני לא חרדה מטרור. הייתי כבר נשוי במשך שנתיים..."  סם קיניסון

"אדם יוצא לקראת הדעת כפי שהוא יוצא למלחמה. מתוך ערנות מלאה, מתוך חרדה, מתוך כבוד ומתוך בטחון מוחלט. יציאה לקראת דעת או יציאה למלחמה שאינן נעשות בדרך זו, הריהן טעות, וכל העושה טעות זו יגיע לרגע שבו יתחרט על צעדיו..."  סול בלו

"מי שמנצח את הספק והחרדה, מנצח את הכישלון..."  לא ידוע

"אישתי חרדה מהחושך, עד שהיא ראתה אותי עירום, ועכשיו היא מפחדת מהאור..."    רודני דנגרפילד

בעמקי נשמתנו ברור לנו שמעבר לחרדה נמצא החופש..."  מרילין פרגוסון

ולהלן רשימת ספרים העוסקים בהיבטים ובגישות הטיפוליות השונות בהתקפי חרדה וחרדות שונות:

עכבה סימפטום וחרדה | פרויד זיגמונד
מעבר לחרדה ולפוביה | ד"ר  בורן ג" אדמונד
מתח וחרדה | שפילברגר צ"ארלס 
בריא לדעת-דיכאון וחרדה |גרינהאוס/דנון 
בריא לדעת- התמודדות עם מצבי חרדה | ד"ר דנון /ד"ר יאנקו
אור בקצה החרדה |   ד"ר  אליסטר יצחק
חיים ללא פחד - חרדה ודרכים לריפוייה | וולפ ג"וזף דיויד 
פסיכואנליזה חרדה | עמנואל ריקי
חרדה להתגבר על הפרעת אימה | ויינסטוק/גילמן 
חרדה הטיפול האלטרנטיבי   |   ד"ר  בלומפילד הרולד 
להתגבר על פחדים וחרדות   |   ד"ר  הלר שרון 
קצרים-פינג פונג חרדות   |   נחמיאס לימור 

ולסיום:

מצבי חרדה או חרדות השונות, מהווים בעיה שכיחה בחברה המודרנית אשר לעיתים נראית כמו מגיפה ההולכת ומתפשטת.

יש החוששים מלהתחיל משהו – וישנם החוששים מלסיים אותו, יש חרדים משינוי – ויש חרדים מלהישאר "תקועים", יש אלה הפוחדים מכישלון ואלה הפוחדים מהצלחה.

בכל סוג של פחד או חרדה , שורש סבלנו הוא ההזדהות הרגשית עם המחשבות המתרוצצות בראשינו ללא הפסקה ועם האמונות המגבילות שהמחשבות הללו יוצרות.

תרגילים באימון תת מודע , פועלים לשחרור האחיזה באמונות המגבילות והם מהווים אמצעי שיעביר  אותך ממקום של כאב, ויתור, לעיתים אף שיתוק נפשי ודכדוך – למקום של רגיעה,עוצמה, אנרגיה והגשמה עצמית ...
אפשר לחיות ללא חרדה!


גרציה אמיתי סייעה עד כה לאנשים רבים להתגבר על מצבי חרדה שונים. התקפי חרדה , חרדה חברתית , חרדת נהיגה, חרדה בחינות , חרדה מפני כשלון, חרדה מאינטימיות, חרדה מטיסה, חרדת קהל ועוד.

 

Share to Facebook Facebook Share to WhatsApp WhatsApp Share to LinkedIn LinkedIn Share to Google+ Google+